Řekněme si to hned ze začátku a na rovinu. V současné době je PSC neléčitelná, nelze ji žádnou medikamentózní cestou vyléčit. Jediná, známá cesta je transplantace jater od dárce ( jen tiché postesknutí: “Ať už se rozvine možnost vypěstovat v laboratoři vlastní orgán za pomocí kmenových buněk”). Už Vás slyším “Wow, transplantace, tak to je dobrej konec”. Nevěšte hlavu, zdá se to až nepředstavitelné a ano chce to nervy jako špagáty jak pro vás tak vaše okolí, ale dá se to překonat. Nakonec….stejně jsou to největší nervy pro operační tým při samotné transplantaci
V článku o PSC jste se mohli dozvědět, co to vlastně je za nemoc a že jde o degenerativní onemocnění nejasné etiologie (původu) (nejpravděpodobněji jde o nějakou autoimunitní záležitost), které podle posledních výzkumů není možné léčit. Výzkumem se zabývá celá řada klinik, jedna z nich je například Mayo Clinic. v americké Arizoně.
Pojďme ale zpět k tomu co Vás zajímá a to je to jak to s vámi bude vypadat pakliže máte tuto diagnózu. Průběh onemocněn je velmi různý a může u každého jedince probíhat trošku jinak ale da se říci , že se dají nalézt společné znaky příznaky pro další stádia nemocí. Tím základním, který Vás muže i několik let doprovázet bez jiných potíží je jen elevace jaterních testu, tzn. zvýšené hodnoty jaterních enzymů a koncentrace bilirubinu v krvi. S tím můžete spokojeně žít leta.
Druhým stádiem, které Vás již notně bude omezovat jsou zprvu nepravidelné ataky akutních cholangitid – zánětu žlučových cest. Je to první vlaštovka a asi i jediná, která varuje před nadcházející akutností transplantace. Pokud se frekvence atak zvyšuje, pak je již vše jasné. A jdeme do finále a tím je Tx. Akutní ataka je zvládnutelná během týdne na lůžku pod přísunem i.v.antibiotik, pokud se samozřejmě nepřidají další potíže. Pokud je zažehnána je v období klidu nasazen Ursosan či Ursofalk, což jsou léky, které umožňují lepší odtok žluči ze žlučovodů. Je opravdu několik případů kdy lidé fungují i více než deset let s diagnostikovanou PSC a nemají žádné problémy mimo zmíněných jaterek.
U pacientů s PSC se vyskytuje také tzv. Ulcerózní kolitida (UC) nebo zkrátka proktokolitida. Což je jeden z idiopatických střevních zánětu, mezi které patří i napříkad Crohnova choroba. Ale o nějakých hlubších souvislostech netuším. Odhalit UC dovede koloskopie a biopsie střeva. UC se dá většinou udržet pomocí léku Asacol v remisi s občasným, dočasným zhoršením stavu (řidší stolice s možnou příměsí světlé krve).
Pojďme si to tedy shrnout. PSC je neléčitelná, pomůže jen transplantace. U některých pacientů se může souběžně vyskytovat i UC. PSC nejčastěji nemá žádné projevy a mimo rozhozených jaterních testu s ní lze dlouhá leta existovat. Za podpůrné léčby Ursosanem/Ursofalkem a v případě UC i Asacolem. A pak v dalších fázích ataky cholangitidy se zvyšující se frekvencí. Nalijme si čistého vína. Ano, během onemocnění můžete zažít různé nepříjemnosti, ale Tx to vše nakonec vyřeší a Vás znovu čeká v podstatě zcela normální a krásný život.